COVID-19’dan nasıl korunacağız? Belirti gösterenler ne yapmalı?

COVID-19’dan nasıl korunacağız? Belirti gösterenler ne yapmalı?

Yeni tip koronavirüse karşı tüm ülkelerde tedbirler üst seviyede. Peki ne yapmalıyız da kendimizi korumalıyız? Vücudumuzun COVID-19 belirtileri göstermesi halinde izlememiz gereken adımlar neler? İşte yanıtları...

Yeni tip koronavirüs yani COVID-19’dan korunmak için alınması gereken kişisel tedbirler var.

Mühim olan hastalıktan uzak kalabilmek...

Bunun için hem Sağlık Bakanlığı hem de Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) uyarıları mevcut.

Öncelikle ellerimizi düzenli olarak su ve sabunla en az 20 saniye yıkamalıyız. Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılabilir. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yok, normal sabun yeterli. Farklı sabunlar ve sabun türevi maddeler ile fazla dezenfektan kullanımı ellere zarar vereceği için buna dikkat etmek, kurumaya karşı elleri nemlendirmek de önemli.

Ellerimizi, ağız, burun, göz yani kısaca yüzümüze sürmekten kaçınmalıyız. Özellikle de yıkamadan…

Evler sık sık havalandırılmalı. Temizlik, alkol içeren malzemelerle yapılmalı.

Dışarıdan geldikten sonra temas edilen bütün yüzeylerin enfekte olduğu varsayılarak eller yine yıkanmalı.

Dışarıdan geldikten sonra kıyafetler havalandırılmalı. Alışveriş yapıldıysa ambalajlar da temizlenip öyle yerleştirilmeli.

Hasta insanlarla temastan kaçınılmalı. Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmeli.

Mümkün olduğunca evlerden çıkılmaması da gerekiyor. Çünkü hasta hissetmemek, etrafta dolaşmanın güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Farkında olmadan hastalığı yayabiliriz. Bu tedbir ise bizi hapşıran, öksüren, hatta belki hastalığı taşıyan ancak bunun farkında olmayan kişilerden koruyacaktır. Böylece yeni vakaların hastanelere ulaşma oranı yavaşlayacak, sağlık altyapısı üzerindeki yük hafifleyecek ve hastaların hayatta kalma olasılığı artacak.

1 günlük sosyal mesafedeki gecikmenin, salgının zirvesini neredeyse yüzde 40 artırabileceği araştırmalarla ortaya konulmuş durumda.

Önceki HaberÖnceki haber bulunmuyor
Sonraki HaberHollanda'da vaka sayısı 35 bini aştı
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır...
Yorum Yapın